PSİKOLOJİK VAKALAR SERİSİ / Genie Wiley - Vahşi Çocuk - Psikolog Kübra MEŞE

PSİKOLOJİK VAKALAR SERİSİ / Genie Wiley – Vahşi Çocuk

PSİKOLOJİK VAKALAR SERİSİ / Genie Wiley – Vahşi Çocuk
PSİKOLOJİK VAKALAR SERİSİ / Genie Wiley – Vahşi Çocuk

İnsani temasın çok az olduğu sosyal izolasyonun yüksek olduğu ortamlarda birtakım vahşi çocuk  vakaları oluşmuştur. Vahşi çocuklar üzerine Genie gibi kamuoyuna yansıyan vaka oranı nadir bulunmaktadır.

Genie’nin öyküsü, 4 Kasım 1970′te, Los Angeles, Kaliforniya’da aydınlandı. Bir sosyal hizmet uzmanı, annesinin hizmet aramasından sonra 13 yaşındaki kızı keşfetti. Sosyal hizmet uzmanı kısa bir süre sonra kızın küçük bir odaya kapatıldığını keşfetti ve yetkililer tarafından yapılan bir soruşturma, çocuğun hayatının çoğunu bu odaya geçirdiğini ve genellikle lazımlığa bağlı bir sandalyeye bağlandığını ortaya çıkardı.

Genie  neredeyse tüm çocukluğunu bir yatak odasında kilitli olarak geçirdi. On yıldan fazla bir süre  izole birşekilde  istismara uğradı.   Genie’nin davası, kritik dönem teorisini test eden ilk kişilerden biriydi. Tamamen yoksunluk ve tecrit altında yetiştirilen bir çocuk dil geliştirebilir miydi? Besleyici bir ortam, korkunç bir geçmişi telafi edebilir miydi?

Kızın kimliğini ve mahremiyetini korumak için dava dosyalarında Genie adı verildi. Her iki ebeveyn de istismara uğramakla suçlandı, ancak Genie’nin babası mahkemede görünmesinden bir gün önce intihar etti ve “dünyanın asla anlayamayacağını” belirten bir not bıraktı.

Genie’nin keşfinden önceki hayatı, mutlak yoksunluktan biriydi. Günlerinin çoğunu sadece ellerini  ve ayaklarını hareket ettirebilen lazımlık sandalyesine çıplak bağlı bir şekilde geçirdi.

Ses çıkardığında, babası onu döverdi. Babası, annesi ve ağabeyi nadiren onunla konuştu. Babası onunla etkileşime girdiği nadir zamanlar, havlamak yada hırlamak gb sesler çıkarırdı.

Davasının öyküsü kısa sürede yayıldı, hem halktan hem de bilimsel topluluktan dikkat çekti. Durum önemliydi, psikodilbilimci ve yazar Harlan Lee, “ahlakımız insanlarla yoksunluk deneyleri yapmamıza izin vermiyor; bu talihsiz insanlar devam etmemiz gereken tek şey” dedi.

Davasına bu kadar ilgi duyulduğunda, soru onunla yapılması gerekenler oldu. Bir psikolog ve dil uzmanı ekibi, Genie’yi rehabilite etme sürecine başladı.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NIMH), Genie’nin vakası hakkında bilimsel araştırma için fon sağladı.

“Onunla temas eden herkesin kendisine ilgi duyduğunu düşünüyorum. Bir şekilde daha fazla gelişen ama gerçekten de baştan beri mevcut olan insanlarla bir şekilde bağlantı kurma kalitesi vardı. Hiçbir şey söylemeden uzanacak bir yolu vardı. “Ama bir şekilde gözlerindeki bakışlardan dolayı  insanlar onun için bir şeyler yapmak istedi” dedi. “Genie ekibinin bir parçası” psikolog David Rigler.

Rehabilitasyon ekibi ayrıca yüksek lisans öğrencisi Susan Curtiss ve psikolog James Kent’i de içeriyordu. UCLA’ya ilk gelişinde, takım sadece 59 kilo ağırlığında ve garip bir “tavşan yürüyüşü” ile taşınan bir kızla tanıştı. Sık sık tükürdü ve kollarını ve bacaklarını düzeltemedi. Sessiz, tutamayan ve çiğneyemediği için başlangıçta yalnızca kendi adını ve “üzgünüm” kelimesini tanıyabiliyordu.

Genie’nin duygusal ve bilişsel yeteneklerini değerlendirdikten sonra Kent, onu “gördüğüm en derin hasarlı çocuk” olarak tanımladı.

Genie’nin hayatı bir çorak topraktır. “Sessizliği ve dili kullanamaması zihinsel yeteneklerini değerlendirmeyi zorlaştırdı, ancak testlerde yaklaşık 1 yaşındaydı.

Kısa sürede belirli alanlarda hızlı bir şekilde ilerlemeye başladı, hızlı bir şekilde tuvaleti nasıl kullanacağını ve kendini nasıl giydireceğini öğrendi. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, daha fazla gelişimsel ilerleme deneyimlemeye başladı, ancak dil gibi alanlarda fakir kaldı. Hastane dışındaki günlük gezilere çıkmaktan keyif alıyordu ve yeni ortamını bakıcılarını ve yabancılarını şaşırtan bir yoğunlukla keşfetti. Curtiss, Genie’nin, genç kızın etrafındaki dünyayı keşfetme konusundaki güçlü ihtiyacını anlayan görünen yabancılardan gelen hediyeler alarak, sözsüz iletişim kurma yeteneğine sahip olduğunu belirtti.

Genie’nin durumunun psikologları ve dilbilimcileri bu kadar derinden etkilemesinin sebebinin bir kısmı, dil gelişimi ile ilgili ateşli tartışmaları incelemek için eşsiz bir fırsat sunmasıydı. Yerliler, dil kapasitesinin doğuştan geldiğine inanırken, empiristler anahtar rol oynayan çevresel değişkenler olduğunu öne sürüyorlar. Dil gelişiminde genetik veya çevreden hangisi daha büyük bir rol oynuyordu?

Nativist Noam Chomsky, dil edinmenin yalnızca öğrenerek tam olarak açıklanamayacağını ileri sürdü. Bunun yerine, çocukların, dilin ilkelerini anlamak için doğuştan gelen bir yetenek olan bir dil edinme cihazı (LAD) ile doğmuş olmasını önerdi. Dil, bir kez dile maruz kaldığında, çocukların dili önemli bir hızla öğrenmelerini sağlar.

Dilbilimci Eric Lenneberg, diğer birçok insan davranışında olduğu gibi, dil edinme yeteneğinin de kritik dönemlere tabi olduğunu öne sürüyor. Kritik bir süre, bir organizmanın dış uyaranlara karşı hassas olduğu ve belirli becerilere sahip olabileceği sınırlı bir zaman aralığıdır. Lenneberg’e göre, dil edinimi için kritik sürenin 12 yaşına kadar sürdüğünü belirtti. Ergenliğin başlamasından sonra, beynin örgütlenmesinin ayarlandığını ve artık dili tamamen işlevsel bir şekilde öğrenip kullanamadığını belirtti.

Genie’nin davası araştırmacılara eşsiz bir fırsat sundu. Zenginleştirilmiş bir öğrenme ortamı verilirse, kritik dönemini kaçırmış olmasına rağmen, yoksun çocukluğunun üstesinden gelebilir ve dili öğrenebilir miydi? Eğer yapabilseydi, dil gelişiminin kritik dönem hipotezinin yanlış olduğunu düşünülürdü. Yapamadıysa, Lenneberg’in teorisinin doğru olduğunu gösterecekti.

İlk değerlendirmesinde 1 yaşından itibaren puan almasına rağmen, Genie kelime dağarcığına hızla yeni kelimeler eklemeye başladı. Tek kelimeler öğrenerek başladı ve sonunda küçük çocukların yaptığı gibi iki kelimeyi bir araya getirmeye başladı. Curtiss, Genie’nin tamamen dil kazanabileceğini hissetmeye başladı.

Bir yıllık tedaviden sonra ara sıra üç kelime bile koymaya başladı. Normal dil gelişiminden geçen çocuklarda, bu aşamayı dil patlaması olarak bilinen şey takip eder. Çocuklar hızla yeni kelimeler edinir ve bunları yeni yollarla bir araya getirir. Ne yazık ki, bu Genie için hiç olmadı. Dil becerileri bu aşamada kaldı ve dilbilgisi kurallarını uygulayamıyor ve dili anlamlı bir şekilde kullanamıyor gibi görünüyordu. Bu noktada, ilerlemesi düzeldi ve yeni dil edinimi durdu.

Genie ergenlikten sonra bir dil öğrenebilse de, (Chomsky’nin önerdiği insan dilini hayvan iletişiminden ayıran şeydir) dilbilgisini kullanamaması kritik dönem hipotezi için kanıtlar sunar.

Tabii ki, Genie’nin davası o kadar basit değil. Sadece dil öğrenme kritik dönemini özetlememiş, aynı zamanda korkunç bir şekilde istismara da uğramıştır. Kötü beslenmişti ve çocukluğunun çoğu için bilişsel stimülasyondan mahrum edildişti.

Araştırmacılar ayrıca Genie’nin önceden var olan bilişsel eksikliklerden muzdarip olup olmadığını tam olarak belirleyemedi. Bir bebek olarak, bir çocuk doktoru onu bir tür zihinsel gecikmeye sahip olarak tanımlamıştı. Bu nedenle araştırmacılar, Genie’nin yıllarca süren istismarı nedeniyle bilişsel eksikliklerden muzdarip olup olmadığını veya bir derece zihinsel geriliği ile doğup doğmadığını merak ettiler.

Psikiyatrist Jay Shurley, ilk keşfedildikten sonra Genie’nin değerlendirilmesine yardımcı oldu ve onun gibi durumlar çok nadir olduğu için, vakasında yer alan araştırmacılar arasındaki savaşın merkezi haline geldiğini belirtti. Araştırma ve tedavinin seyri konusundaki argümanlar yakında patlak verdi. Genie ara sıra geceyi öğretmenlerinden Jean Butler’in evinde geçirdi. Kızamık patlamasından sonra, Genie öğretmeninin evinde karantina altına alındı. Butler kısa sürede koruyucu oldu ve Genie’ye erişimi kısıtlamaya başladı. Takımın diğer üyeleri, Butler’ın amacının, olayın ünlü olduğunu, bir noktada, Butler’in, Helen Keller’in iletişim kurmasını öğrenmelerine yardım etmesi için ünlü öğretmen olan Anne Sullivan’ı çağırdığını iddia ederek iddia ediyordu.

Sonunda Genie, Butler’ın bakımından çıkarıldı ve önümüzdeki dört yıl boyunca kaldığı psikolog David Rigler’ın evinde yaşamaya başladı. Bazı zorluklara rağmen, Rigler evinde iyi iş çıkardı. Piyanoda klasik müzik dinlemekten zevk aldı ve çizmeyi çok severdi; çizim yoluyla iletişim kurmayı diğer yöntemlerden daha kolay bulurdu.

NIMH, bilimsel bulguların bulunmaması nedeniyle 1974’te fondan çekildi. Dilbilimci Susan Curtiss, Genie’nin kelimeleri kullanabileceği halde gramer üretemediğini keşfetti. Dil gelişiminde kritik bir dönem fikrini destekleyen bu kelimeleri anlamlı bir şekilde düzenleyemedi. Rigler’in araştırması düzensiz ve büyük ölçüde anekdot olarak yapıldı. Genie’nin araştırmasına ve bakımına devam edecek fonu olmadığından, Psikolog Rigler’in bakımından uzaklaştırıldı.

1975’te Genie doğum annesiyle birlikte yaşamaya başladı. Annesi görevi çok zor bulduğunda, Genie sık sık daha fazla suistimal ve ihmale maruz kaldığı bir dizi koruyucu eve taşındı. Genie’nin doğum annesi, Los Angeles Çocuk Hastanesine ve araştırma ekibine dava açtı ve aşırı testlerle suçladı. Dava sonunda , Genie’nin tedavisi ve bakımı hakkında önemli sorular ortaya attı. Araştırma, kızın terapotik tedavisine müdahale etti mi?

Genie’nin durumu kötüleşmeye devam etti. Koruyucu evlerde önemli miktarda zaman geçirdikten sonra Çocuk Hastanesine geri döndü. Ne yazık ki, ilk kalışı sırasında meydana gelen ilerleme, koruyucu bakımda aldığı müteakip muamele ile ciddi şekilde tehlikeye girmiştir. Genie ağzını açmaktan korktu ve sessizliğe geri döndü.

Peki Genie bugün nerede?

Bugün, Genie, Güney Kaliforniya’da bir yerde evde yetişkin bir bakıcı evde yaşıyor. Mevcut durumu hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, anonim bir şahıs 2000 yılında onu izlemek için özel bir araştırmacı tuttu ve onu mutlu olarak nitelendirdi. Bu, onu 27 ve 29. doğum günlerinde ziyaret eden ve onu büyük ölçüde sessiz, depresif ve kronik olarak kurumsallaşmış olarak nitelendiren psikiyatrist Jay Shurley’nin hesabına zıtlık getiriyor.

“Bu gerçekten üzücü hikayeden ne alıyoruz?” NOVA belgesinde Harlan Lee’ye sordu. “Bakın, bu tür araştırmalarda etik bir ikilem var. Eğer titiz bir bilim yapmak istiyorsanız, Genie’nin çıkarları zaman zaman ikinci olacak. Sadece Genie’ye yardım etmeyi umursarsanız, o zaman çok fazla bir şey yapamazsınız. Bilimsel araştırma, peki, ne yapacaksın? İşleri daha da kötüleştirmek için, iki rol, bilim adamı ve terapist, onun durumunda bu iki rol  bir kişide birleşti, sanırım bu noktada  gelecek nesiller Genie’nin vakasını inceleyecek. .sadece bize insani gelişme hakkında öğretebilecekleri için değil, aynı zamanda “yasaklı deneyi yapmanın” riskleri ve riskleri hakkında bize öğretebilecekleri için ”dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Merhaba...
Size nasıl yardımcı olabilirim?